Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.

Viac info

 

SPOLUPRACOVAŤ, ČI NESPOLUPRACOVAŤ S REALITNOU KANCELÁRIOU?

Pridané: 10.9.2019

Svet realít vie byť zaujímavý, plný príjemných zážitkov, nových skúseností, stretnutí... a iných nevšedných okamihov. Áno, to je tá pozitívna stránka sveta realít. 

Je tu však aj iná tvár tohto biznisu... nečestnosť, špekulatívnosť, snaha využiť neznalosť predávajúcich orientovať sa v legislatíve, podhodnotiť cenu ich nehnuteľnosti, prípadne až hraničná snaha o podvod. 

Mnohí si položia otázku, čo je také náročné pri predaji nehnuteľnosti? Prečo by som to nevedel zvládnuť aj sám? Veď zmluvy si dám pripraviť u právnika a na kataster ich viem doručiť osobne. Znie to fajn a bezproblémovo. Až do momentu keď... 

... zverejníte inzerát a zrazu vás bude kontaktovať množstvo záujemcov (vrátane veľkého počtu realitných kancelárií ponúkajúcich svoje služby), vašu nehnuteľnosť navštívi mnoho ľudí, ktorých nepoznáte a napriek tomu vstúpia do vašej domácnosti. Odprezentujete im všetky výhody nehnuteľnosti, vaše finančné očakávania a možno aj plány, ako naložíte s peniazmi. Zaujímavá situácia. Zdôveríte sa ľuďom, ktorých nepoznáte, ukážete im váš majetok a to všetko s dôverou a dobrou pohnútkou. Čo ak človek, ktorý sa na vás usmieva má iné predstavy a úmysly. Možno nie. Na druhý deň navštívi vašu domácnosť iný záujemca a ďalší deň opäť niekto nový. Máte o nich prehľad? Vediete si zoznam ich návštev a dávate im podpisovať formulár, že realizovali u Vás obhliadku? Možno áno a možno nie... po čase sa v tom môžete stratiť a po návrate z práce je byt o niečo prázdnejší. Samozrejme toto je ten dobrodružnejší variant.  

Možno príde záujemca, ktorý chce vašu nehnuteľnosť kúpiť. Iba by rád zjednal cenu. Uvažujete... je čas na zníženie ceny? Je to oprávnený nárok? ... váhate. 

A možno si „tľapnete“ a nastáva proces prípravy zmlúv. Kupujúci však čerpá hypotekárny úver. Má znalca na ocenenie nehnuteľnosti? A ako je na tom so schvaľovaním úveru? Od kupujúceho dostanete prísľub, že všetko zariadi a do mesiaca bude nehnuteľnosť vyplatená. Výborne. Prvý týždeň je fuč a znalec stále neprišiel, ste trpezlivý a dôverujete záujemcovi. Druhý týždeň takmer končí a tak kontaktujete záujemcu. Ten v telefóne habká, že znalec má toho veľa a nestíha. Asi áno, veď prečo by ma zavádzal... hm. Tretí týždeň... začína štvrtý týždeň a vy dostanete SMS správu, že kupujúceho to mrzí, ale zmenili sa mu plány a nehnuteľnosť nekupuje. Smutné, stratili ste mesiac a predaj sa neuskutočnil.  

Znovu rozbiehate akciu „inzerát na portál, telefonáty, upratovanie, obhliadky, termíny, cudzí ľudia u vás...“. Až možno naozaj príde seriózny kupujúci s dostatkom finančných zdrojov a môžete pristúpiť k právnym veciam. Komunikujete s právnikom, s kupujúcim a čas beží. Nakoniec je zmluva na svete a tak hurá k notárovi a na kataster. Čože? Na podateľni ste dostali číslo 54? Nič sa nedá robiť, veď ste v práci upozornili kolegov, že budete hodinku meškať. Z hodinky sú to však takmer štyri hodiny. Snáď šéf bude ústretový, veď počas roka máte dostatok nadčasov. A príde finále... odovzdanie nehnuteľnosti novému vlastníkovi (peniaze už máte na bankovom účte). Zrazu si uvedomíte, že potrebujete nejaký odovzdávací protokol. Čo všetko tam má byť uvedené? ... rýchlo sa radíte s kolegami a každý odporúča niečo iné. Sláva, protokol je tu, spotený ho tlačíte a bežíte do svojho už bývalého domova. Vypĺňate s novým majiteľom a čo ďalej? Ešte odhlásenie elektriny, plynu... Ako na to? Osobne, telefonicky? Radíte sa s novým vlastníkom, telefonujete na infolinky dodávateľov sietí. Nervozita stúpa, ale úspech sa dostaví.

Výborne, dali ste to aj BEZ realitnej kancelárie. Samozrejme to ide, ak máte dostatok času, veľkorysého šéfa, ste vytrénovaný v trpezlivosti pri zdvíhaní telefonátov zo strany rôznorodých záujemcov vrátane neznámych realitiek, máte nos na dôveryhodných kupujúcich a disponujete dobrým právnikom. Iste, ide to aj takto.  

Dá sa to však aj inak........... a vy zveríte celý proces tímu ľudí, ktorí vám ušetria čas, poskytnú kvalitný servis, odkomunikujú a zmanažujú celý proces s kupujúcim, znalcom, geodetom, finančným sprostredkovateľom, bankou, právnikom, katastrom, .... 

Poďme sa teda pozrieť na zopár faktov, čo by mala dobrá realitná spoločnosť poskytnúť  predávajúcemu, najmä v prípade jeho výhradného zastupovania:

 • Výborné znalosti realitného trhu
 • Reálne ocenenie nehnuteľnosti
 • Profesionálnu propagáciu nehnuteľnosti
 • Obchodné skúsenosti
 • Komunikačné zručnosti ako informovať o všetkom podstatnom a ničom zbytočnom
 • Spoluprácu a koordináciu procesu so všetkými zainteresovanými inštitúciami a subjektami (s profesionálnym fotografom, home stagerom, znalcom, advokátom, geodetom, finančným sprostredkovateľom, bankou, ...)
 • Odporučenia ako pripraviť nehnuteľnosť na jej nafotenie, resp. zabezpečiť služby home stagera a profesionálneho fotografa 
 • Plánovanie a organizovanie obhliadok
 • V prípade neobývanej nehnuteľnosti môžete ponechať kľúče realitnému sprostredkovateľovi a proces obhliadok zveríte do jeho rúk. Získate tak priestor na iné, osobné aktivity s rodinou, s priateľmi...
 • Vykomunikovanie tej najvýhodnejšej ceny pre vlastníka, keďže realitný poradca nebude pod tlakom a nebude „súperiť“ s inými kolegami z realitiek
 • Kvalitný právny servis
 • Pripravenie podkladov k bezproblémovému odovzdaniu nehnuteľnosti do užívania novému vlastníkovi 

Všetky tieto služby a mnoho ďalších by vám mala vedieť poskytnúť dobrá realitná spoločnosť, najmä ak sa dohodnete na užšej, výhradnej spolupráci.